Jak pečovat o pokojovky v zimě

7 tipů, jak pečovat o pokojovky v zimě

Pokojovky se stejně jako jiné živé organismy chovají závisle na ročním období. Dalo by se říct, že jsou u pokojových rostlin jen 2 roční období a to vegetační období a vegetační klid. S tím je spojena taky odlišná péče. V zimě rostlinám chybí denní světlo, proto méně rostou a nevyžadují tak častou péči. Většina rostlin chce mít klid, díky kterému nabírá dostatek energie a sil pro další vegetační období. Jsou během toho náchylné na přelévání, teplo z radiátorů a naopak i studený vzduch při větrání.

1. Sledujte teplotu a zkontrolujte rostlinu

Pokud jste se rozhodli umístit některou z pokojovek v létě ven, bedlivě sledujte při přechodu ročního období změnu teploty. Každá pokojovka je jiná a každá snese jinou teplotu. Rozhodně je ale třeba letněné pokojovky umístit dovnitř dříve, než klesne noční teplota k 5 °C a denní k 15 – 10 °C. Před přesunem rostliny pořádně prohlédněte, jestli nejsou napadeny některým ze škůdců.

2. Zvolte vhodné umístění

Většina pokojovek si ráda posedí na místě s dostatkem denního světla. Pokud se rozhodnete umístit pokojovku k oknu, mějte na paměti, že mnoho pokojovek je náchylno na teplo z radiátorů. Zároveň dávejte pozor při větrání. Rostliny mohou snadno nastydnout. Během větrání proto rostlinu postavte raději stranou.

3. Zmírněte zalévání

V zimě rostliny pomaleji rostou a nepotřebují tak tolik vody. Zalévejte jen tolik, aby rostlina neuhynula. Voda nesmí být ledová, používejte odstátou s pokojovou teplotou. Stačí, když je substrát vlhký. Pokud zežloutne 1 nebo 2 listy, neznamená to hned, že rostlina strádá. K zimnímu období to občas patří.

Pokud se vám ale stále nedaří najít vhodnou míru zalévání, doporučuji samozavlažovací květináč.

4. Myslete na vlhkost

Rostliny mají rády vlhkost. Tu ale v zimním období ve vytápěných bytech postrádáme. Rostlinám to můžete vykompenzovat pravidelným rosením nebo zvlhčovačem vzduchu.

5. Omezte hnojení

Během tohoto období rostliny odpočívají a nedokážou živiny uvolněné z hnojení využít. Hnojí se především ve vegetačním období. Pokojovky v zimě hnojení neocení.

6. Otírejte prach

Na pokojovky se stejně jako na vše ostatní v bytě práší. Aby mohla rostlina dýchat, je třeba otírat pravidelně prach z listů. Během zimy raději vynechte sprchu a použijte namísto toho vlhký hadřík.

7. Kontrolujte případné škůdce

Pravidelně kontrolujte, jestli vaši rostlinku nenavštívil nezvaný host. Škůdcům se zvláště daří v zimním období, rostlina je zranitelnější. Pokud škůdce najdete, ihned dejte pokojovku pryč od ostatních, aby se od ní nenakazily. Jestliže je to teprve v začátku, stačí osprchovat, případně otřít místo vlhkým hadříkem. Ale pokud už jsou škůdci dostatečně zabydleni, je třeba k tomu použít konkrétní přípravek.

Vyvýšený samozavlažovací květináč je z Bonami.

I když pokojovky v zimě zrovna odpočívají, je třeba o ně pečovat. Ve vegetačním období se vám pak bohatě odmění.

Pokud s pěstováním rostlin teprve začínáte, přečtěte si mých 9 rad pro začínající pěstitele.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *