9 rad pro zacinajici pestitele

9 rad pro začínající pěstitele

Pokud jste se právě rozhodli pěstovat rostliny, ale nemáte doposud žádné zkušenosti, mám pro vás několik rad a tipů, které by se vám do začátku určitě mohly hodit.

1. Výběr rostlin pro začínající pěstitele

Jestliže s pěstováním teprve začínáte, určitě je vhodnější volit nejprve méně náročné rostliny. Mezi takové rostliny patří např. zelenec, šplhavnice, monstera a další. Důležitou roli ale hraje samozřejmě taky to, aby vám rostlina přirostla k srdci. Vybírejte proto pokojovky, které se vám zároveň líbí a v jejichž společnosti se budete cítit dobře.

2. Umístění a světlo

Většina pokojových rostlin vyžaduje dostatečné světlo, ale přesto může mít každý druh na osvětlení trochu jiné požadavky. Před pořízením pokojovek proto nejprve ověřte světelné podmínky a nezapomeňte se jimi řídit při výběru.

3. Zálivka

Také míra zalévání se u rostlin liší. Přílišné zalévání je jednou z nejčastějších chyb začátečníků. Mějte na paměti, že většina pokojových rostlin preferuje, aby substrát před zaléváním vyschl a nebyl stále vlhký. Zjistěte si, co přesně vaši pokojovce vyhovuje. Nezapomínejte ale, že při zalévaní hraje roli i dalších několik faktorů, jako je velikost rostliny anebo klima interiéru. Některým rostlinám navíc prospívá taky rosení.

4. Kvalitní substrát

Investujte do kvalitní zeminy, která odpovídá potřebám rostliny. Různé druhy rostlin mohou vyžadovat různé druhy substrátu.

5. Škůdci

Snažte se vyvarovat škůdcům. Po zakoupení rostlinu pořádně zkontrolujte. Jedna nemocná pokojovka dokáže nepáchat mnoho škody. Pokojovky pravidelně kontrolujte, zda se u nich náhodou některý ze škůdců neobjeví. Rychlá identifikace a ošetření je důležité pro zachování zdraví vašich rostlin. Škůdci se poměrně rychle množí a velmi rádi se pak stěhují na další rostliny.

6. Hnojení

Mnoho pěstitelů rostliny vůbec nehnojí a myslí si, že to rostliny nepotřebují. Pokojovky ale žijí v omezeném prostoru (květináči) a rychle tak spotřebují veškeré živiny, které substrát obsahuje. Další živiny jim může poskytnout hnojivo. Rostliny vám pak rychleji porostou, budou krásnější a zdravější.

7. Květináč

Většinou si květináče vybíráme podle toho, aby nám dokonale zapadl do interiéru. Dbejte ale taky na správnou velikost. Zjistěte si, zda se rostlina v květináči raději „mačká“ nebo ji vyhovuje spíše prostor.

8. Jedovaté rostliny

Máte doma děti nebo domácí mazlíčky? I na to je třeba přihlížet. Některé rostliny jsou totiž jedovaté. Ověřte si, zda je pro vaši domácnost pokojovka vhodná.

9. Radost z pěstování

Uvědomte si, že pěstování by měla být především radost. Pokud se vám zpočátku nedaří, nezoufejte, příště se to jistě povede. Jako začínající pěstitelé musíte myslet i na to, že každá chyba je posunem vpřed. Nevzdávejte to hned po prvním neúspěchu. Důležité je být během pěstování trpělivý. Postupem času získáte jistě více zkušeností s péči o rostliny.

Rostliny jsou živé organismy, které na své okolí reagují více, než si myslíme. Je důležité věnovat jim pozornost, bohatě se nám pak odmění.

Podobné příspěvky

Jeden komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *