Řasokoule
Řasokoule je nenáročná vodní rostlina, která se stává stále více populární mezi pěstiteli pokojovek. Svým vzhledem připomíná spíše mech, ale ve skutečnosti se jedná o vlasovité tmavě zelené řasy vyskytující se na dně sladkovodních jezer severní polokoule. Většinou má tvar koule, i když mnohdy je tvar nedokonalý a spíše šišatý. Odtud vznikl název “řasokoule”.
V přírodě se řasokoule rozmnožují poměrně rychle. Množí se dělením, tzn. že se koule rozpadne na dvě zcela samostatné části. Rostou velmi pomalu. Čím je řasokoule větší, tím se zpomaluje tempo růstu. Dožívají se vysokého věku, některé z nich až 100 let.
Jak řasokoule pěstovat?
Nejprve si vyberte vhodnou nádobu, ve které řasokoule nejlépe vynikne. Na dno můžete přidat kamínky, mušle, písek apod. nebo je nechat jen tak ve vodě.
Řasokoule jsou jedny z nejméně náročných rostlin. Hlavním pravidlem při pěstování je nenechat vyschnout vodu. Ideální teplota vody je 1 – 25 °C, ale zvládnou i drobné odchylky. Čím teplejší voda, tím více se kazí. Vodu je třeba měnit 1x za 7 – 14 dní. Ocení měkkou (dešťovou či odstátou) vodu.
Při výběru vhodného stanoviště myslete na to, že těmto rostlinám vyhovuje slabé světlo. Přece jen v přírodě žijí pod hladinou vody, kde tolik světla nepronikne.
Řasokoule můžete umístit taky do akvárií. Má to ale svá pravidla.
V nádobách se pohybují. Někdy jsou u dna, někdy zase na hladině. Nelekejte se. Mohou za to nahromaděné plyny uvnitř nebo na povrchu řasokoule. Stačí řasokouli jemně vykoupat pod tekoucí vodou, plyny se uvolní a řasokoule opět klesne ke dnu.
Řasokoule je asi jediná pokojovka, která se ráda mazlí. V přírodě má tvar koule, protože ji proud vody kutálí po dně a udržuje jí tak stálý kulatý tvar. To se ale v akváriích nestane. Proto je dobré se s ní občas pomazlit a pokoulet ji v dlaních. Buďte ale jemní. Pokud se mazlit nechcete, nic se nestane. Jen zřejmě nebude tvar tolik dokonalý.
Může být řasokoule nemocná?
Stejně jako všechny živé organismy i řasokoule může onemocnět. Pokud se ji začnou tvořit hnědé či bělavé fleky, znamená to, že se ji nedaří. Většinou se sama zase zotaví, ale je to běh na dlouhou trať. Vyměňte ji vodu za chladnější. Klidně ji umístěte třeba do lednice. Studená voda jí pomůže a tma na pár dní taky neuškodí.
Řasokoule jako dekorace
Díky své nenáročnosti a originalitě je skvělou dekorací např. do kanceláře (O dalších vhodných rostlinách do kanceláře se dočtete v tomto článku.). Zároveň je vhodnou rostlinou téměř do každého bytu. Vzhledem ke svému umístění je vhodná do domácnosti s dětmi nebo domácími mazlíčky. Věřím, že potěší i jako dárek.
Kde řasoukouli koupit?
Pořídíte ji ve vybraných květinářstvích, ale nemusíte se bát ani objednávky z e-shopu. Bez problémů zvládne i několikadenní přepravu v sáčku s vysokou vlhkostí.