Kokedama

Kokedama

Pokud hledáte originální a dekorativní způsob, jak prezentovat své pokojové rostliny, mám pro vás řešení. Netradičním, moderním a přesto přirozeným způsobem pěstování rostlin je trend zvaný “kokedama.” Toto japonské umění pěstování rostlin v kuličce z půdy a mechů je nejen esteticky zajímavé, ale také nabízí jedinečný způsob, jak oživit váš interiér.

Doslovný překlad zní “mechová koule” (koke = mech, dama = koule). Kokedama v podstatě představuje rostlinu, jejíž kořeny jsou obalené speciální směsí půdy a mechů vytvářející kouli, která je následně zdobena a zavěšena.

kokedama

Kokedamy lze zakoupit už hotové nebo si můžete vyrobit vlastní.

Výroba vlastní kokedamy

Materiál

  • Rostlina: Vyberte rostlinu s dostatečně silnými kořeny jako jsou kapradiny, sukulenty nebo malé kvetoucí rostliny.
  • Substrát: Při výrobě vlastní kokedamy je důležité složení substrátu. Měl by držet tvar, mít dobrou propustnost, vázat a postupně uvolňovat živiny. Zároveň by měl vyhovovat požadavkům konkrétní rostliny. Substrát lze namíchat z perlitu, rašeliníku, zeolitu, akadamy, japonského jílu (Ketotsuchi) a pemzy. Nebo lze zakoupit už namíchaný substrát speciálně pro kokedamy.
  • Mech: Pomáhá zadržet vodu a zabraňuje vyplavování substrátu při zalévání. Zároveň plní estetickou funkci. Mechový obal v podstatě simuluje květináč. Přestože po čase zhnědne, jeho funkce se nemění.
  • Rukavice, nůžky a lanko (provázek)

Postup

  1. Připravte si rostlinu a opatrně odstraňte půdu kolem kořenů, očistěte je.
  2. Směs substrátu smíchejte s trochou vody. Vodu přidávejte, dokud vám nevznikne formovatelná hmota.
  3. Touto směsí začněte obalovat kořeny rostliny a tvarujte do koule o velikosti cca původního květináče. Přitom dejte pozor, aby byly kořeny rostliny rovnoměrně pokryté.
  4. Nyní kouli zabalte do mechu.
  5. Pomocí lanka či provázku vytvořte závěsný systém.
kokedama

Péče o kokedamu

Péče o kokedamu vyžaduje trochu odlišný přístup než klasické pěstování rostliny v květináči.

Zalévání provádíme s ohledem na konkrétní rostlinu. Mimo to záleží na její velikosti, substrátu, teplotě a vzdušné vlhkosti. Celý mechový obal ponoříme na desítky vteřin (maximálně pár minut) do vlažné (odstáté/převařené) vody. Mech je citlivý na chlór. Poté necháme kokedamu pár minut okapat, než ji zavěsíme zpět na své místo.

Většina rostlin v kokedamách preferuje světlé místo bez přímých slunečních paprsků. Umístěte je na okenní parapet nebo do místnosti s dostatkem světla. Pravidelně je otočte, aby měla rostlina dostatek světla ze všech stran a vyhnula se změně tvaru.

Kokedamy se hnojí stejně jako rostliny v květináčích. Jen s tím rozdílem, že hnojivo umístíme do nádoby s vodou. Hnojíme ve vegetačním období.

Kokedama

Kokedamy představují kombinaci uměleckého výrazu a zahradnické dovednosti. Jsou nejen praktickým způsobem pěstování rostlin, ale také krásným estetickým prvkem pro interiér. Můžete je zavěsit skupinově nebo jednotlivě, ať už na stropy, háčky nebo výsuvné regály. Vytvoříte tak výrazné a harmonické aranžmá rostlin.

Pokud s pěstováním teprve začínáte, přečtěte si mých 9 rad pro začínající pěstitele.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *