Rostlinné terárium

Rostlinné terárium

Rostlinné terárium je způsob, jak si přinést domů kousek přírody. Péči o něj přitom zvládne i méně zdatný pěstitel. Zároveň je skvělým designovým prvkem, který se hodí do každého interiéru.

Rostlinné terárium

Druhy rostlinných terárií

1. Suchomilná terária

V suchomilných teráriích rostou kaktusy a sukulentní rostliny. Vhodné je použít větší nádoby, ve kterých bude dobře proudit vzduch a nebudou se zapařovat. Aby vše dobře fungovalo, je důležité vytvořit poctivý základ. Ten by se měl skládat z drenážní vrstvy, substrátu pro kaktusy a sukulenty a na povrchu z písku nebo drobných kamínků. Zaléváme střídmě, stejně jako kaktusy a sukulenty v květináčích.

2. Vlhkomilná terária

U vlhkomilných rostlin můžeme vybírat i mezi menšími nádobami. Rostlinám nevadí, když se občas zapaří. Zemina by se měla skládat z drenážní vrstvy, rašeliníku, aktivního uhlí a vhodného substrátu. Nahoru můžeme umístit např. mech.

Otevřená vlhkomilná terária zalévejte v období vegetace cca 1x týdně (můžete i přihnojit), na zimu zálivku omezte. Pro zalévaní můžete používat pipety, trychtýře nebo rozprašovače. Zalévejte dešťovou nebo odstátou vodou.

Uzavřená vlhkomilná terária si vytváří vlastní ekosystém. Není třeba do nich jakkoliv zasahovat. Jen v případě, kdyby uvnitř nebylo něco v pořádku.

3. Terária s vlastním ekosystémem

Uzavřená vlhkomilná terária žijí vlastním životem. Rostliny v nádobě jsou soběstačné. Voda se vypařuje z půdy, usazujete se na vrcholu nádoby a pak stéká zpět k rostlinám. Otevřením nádoby byste mohli narušit ekosystém. Otevírá se jen v případě, kdy je uvnitř něco v nepořádku. Zalévejte pouze jednou ročně. Jedná se vlastně o nejjednodušší způsob pěstování rostlin. Tomuto typu terárii vyberte polostinné místo.

Rostlinné terárium
Terárium z prodejny KOUSEK PŘÍRODY

Základní pravidla při osazování terárií

Osazování terárií má svá vlastní pravidla, kterými je nutné se řídit, aby se rostlinám uvnitř skleněné nádoby dařilo.

  1. Vyberte vhodnou nádobu nejlépe s větším otvorem pro snadnější sázení, např. sklenice, vázy, terária, zavařovací sklenice, demižóny, apod. Velikost nádoby vybírejte dle velikosti rostlin, přičemž počítejte s tím, že rostlina poroste.
  2. Není možné sesazovat všechny druhy dohromady, vybírejte rostliny se stejnými požadavky na zálivku, světlo a zeminu.
  3. Zemina je při tom důležitým základem pro úspěšné pěstování. Měla by se skládat z několika částí: drenážní vrstva (např. písek), aktivní uhlí, substrát, rašeliník a dle druhu terárií vrchní vrstva (u vlhkomilných většinou mech, u suchomilných písek nebo kamínky)
  4. Pro snadnější sázení uvnitř terária je vhodné použít nejrůznější pinzety, lžíce, lopatky, aj.

Pokud si chcete vyrobit své vlastní terárium, můžete se zúčastnit některého z workshopu. Na workshopech dostanete všechen potřebný materiál, viz v tomto článku.

Rostlinné terárium

Závěr

Rostlinná terária oživí každý interiér, aniž by vyžadovala speciální péči. Uzavřená terária jsou zároveň vhodná pro domácnosti s dětmi nebo domácími mazlíčky.

Pokud se necítíte na výrobu vlastního terária, lze zakoupit terária už osázená. Nabízí je např. Halaman Habitat. S kódem “NASEPOKOJOVKY” dostanete 10% slevu.

Terária od Halaman Habitat (s kódem “NASEPOKOJOVKY” 10% sleva)

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *