Smutnice

Smutnice

Smutnice patří mezi nenápadné škůdce, kteří ale dokážou udělat pěknou neplechu. Důležitá je pravidelná kontrola rostlin a v případě výskytu rychlé odstranění.

Jak smutnice vypadá?

Dospělá smutnice je malá tmavá muška dlouhá cca 2 mm. Larvy smutnic jsou štíhlé bílé (lehce průhledné) s černou hlavičkou. Napadají převážně kořeny mladých rostlin a vyskytují se především ve vlhčím prostředí.

Smutnice

Jak zjistím, že je rostlina napadena škůdcem?

Že je rostlina napadena škůdcem většinou poznáme až v momentě, kdy začne rostlina vykazovat známky nedostatku živin či vláhy. Při přemnožení smutnic začne rostlina strádat. Ztrácí vitalitu, žloutne, a pokud by se problém neřešil, postupně zahyne.

Jak se smutnice dostaly k rostlině?

Občas to vypadá, že se smutnice u vás doma objevily z ničeho nic. Realita je ale jiná. Pravděpodobně jste si larvy smutnic donesli domů v novém substrátu nebo s novou pokojovkou. Smutnice mají rády teplo a vlhko. Jakmile začnete substrát zalévat, z larev se vylíhnou mušky a ty nakladou další larvy. Smutnice naklade přibližně 200 vajíček. Za 5 – 10 dní se z nich vylíhnou larvy a následně za cca 14 dní se larvy vyvinou v dospělého jedince. Během chvíle je napadena většina vašich pokojovek, proto se musí zakročit co nejdříve.

Co dělat v případě výskytu smutnic?

  1. V prvé řadě je nutné zkontrolovat všechny ostatní rostliny. Infikované rostliny izolujte, aby se zabránilo šíření.
  2. Substrát nechte vyschnout a odeberte cca 1 cm svrchní vrstvy, která obsahuje nakladená vajíčka.
  3. Na odchyt smutnic se používají žluté lepící pasti. Ty ale odchytí pouze mušky.
  4. Na larvy lze využít biologickou zbraň v podobě parazitických hlístic Steinernema feltiae nebo např. přírodní prostředek Natura či hnojivo Floria. Nejúčinnější je likvidace chemickým postřikem. Vzhledem k tomu, že se jedná o pokojové rostlin, dejte přednost raději přírodním prostředkům.

Důležitá je pravidelná kontrola a prevence

Abyste výskytu smutnic předešli, je důležitá pravidelná kontrola a prevence.

  1. Nový substrát vždy zkontrolujte a nechte pořádně proschnout.
  2. Pokud si pořídíte novou pokojovku, přesaďte ji do čerstvé půdy a čistého květináče. Nic nepokazíte, když ji dáte na pár dní nejprve do izolace.
  3. Rostlinám pravidelně otírejte listy a při té příležitosti zkontrolujte případnou přítomnost škůdců.
  4. Nepřehánějte to se zálivkou.

Smutnice jsou půdní škůdci. Pokud se rozhodnete pěstovat hydroponicky, s těmito škůdci se nesetkáte.

Smutnice

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *